9.6.2019 – Ciciplaninci – Ogled bobrišča

V soboto, 8.6., smo se Ciciplaninci zopet zbrali in podali na pot. Čakalo nas je doživetje, ki ga zadnjič, zaradi pozne ure, nismo uspeli obiskati, in sicer ogled bobrišča. Ob 9. uri smo se zbrali v Zameškem, pri baru Zakrakovc. Naš vodič na poti je zopet bil gozdni inženir, gospod Matjaž Cizel. Pohodnikov je tokrat sicer bilo malo, zbralo se nas je 20, a nas to ni motilo in smo se kljub temu podali na pot. Pričakalo nas je lepo, sončno vreme, sonce nam je toplo grelo pot in naša telesa, tako da smo težko čakali potko skozi gozd, kjer smo se lahko ohladili – tudi komarji nas pri tem niso motili. Nadaljevali smo pot skozi travnik, kjer smo si utirali pot skozi visoko travo – mlajšim otrokom je kar predstavljala izziv. Potka je vodila ob potoku, kjer smo si lahko ogledali veliko jezov, ki so jih zgradili bobri. Prav viden je bil dvig gladine vode – na eni strani jeza je bila voda nizka, na drugi zelo visoka. Gospod Matjaž nam je skozi pohod povedal veliko novih informacij, med drugim, da so bobri takoj za človekom, drugo živo bitje, ki najbolj spremeni naravo ter da bobri ne živijo v vodi, samo njihov vhod vodi pod vodo, drugače so bobri sesalci in živijo nad vodo. Samica skoti 4-5 mladičev in pred prihodom novih, morajo starejši zapustiti dom. Po travniku je bilo tudi opaziti pot, po kateri so hodili bobri. Videli smo veliko jezov, ki so jih zgradili bobri, tudi dreves, ki so zaradi tega bila pogrizena. Na koncu smo videli še domovanje bobrov – bobrišče. Kar težko verjameš, da so sami zgradili tako mogočno domovanje, a bobri so odlični graditelji in tudi njihovo majhno telo, jih pri tem ne ovira. Ker so bobri boječa žival, jih na žalost nismo videli. Med potjo nazaj smo v gozdu pomalicali ter vtisnili nov žig v planinske knjižice.

Naš pohod je sicer res bil kratek, a zato doživetje toliko večje. Gospodu Matjažu še enkrat iskrena hvala, ker si je zopet vzel čas za nas. Hvala tudi vam, starši, ki si prav tako vzamete čas in pripeljete svoje otroke na pohode.

Tako, čaka nas še en pohod, ki ga bomo predvidoma izvedli v soboto, 14.6.2019.

Do naslednjič en lep cicipozdrav!

Zapisala: Anita Planinc