6.4.2019 – Ciciplaninci – Pohod v Krakovski gozd

V soboto, 6.4.2019, smo se Cicipohodniki zbrali do 9. ure  pred gostilno Žolnir v Kostanjevici. Vsega skupaj nas je bilo 41 radovednežev. Gozdni inženir, g. Matjaž Cizel nam je na kratko razložil Resljevo pot po pragozdu in zanimivosti, ki jih bomo videli po poti. Potem, ko je nekaj voznikov dostavilo polovico vozil do Cvelbarjevega hrasta in so se vrnili k skupini, smo pričeli pohod. Gozdar nas je poučil, da je potrebno gozd spoštovati in varovati. Med potjo nas je seznanjal z drevesi (pretežno beli gaber in dob), rastlinjem (dacijski pljučnik, nordenova močvirnica, nožničava pasja čebulica, močvirska logarica) in živalskim svetom (srednji detel, črna štorklja, belovrati muhar, plava žaba, hribski urh, zelena krastača), ki so značilna skoraj samo na tem področju. Ogledali smo si tudi področje depresije Trstenik (teren pod nivojem Krke). Otroci so z veseljem iskali žabice, našli so tudi belo pijavko in močerada ter poslušali ptice. Nekateri otroci so si upali pobožati žabe. Po petkovem dežju je bil gozd čaroben, svež in izrazitih barv.  Večina poti pa je bila precej močvirnata. Tako je bila hoja ves čas izziv in avantura. Otroci so se naužili luž in blata. Na koncu poti je stal veličastni Cvelbarjev hrast – drugi najdebelejši hrast v Sloveniji. Otroci so se takoj zapodili do njega in se zaman trudili s plezanjem. Takoj ob hrastu pa je steber s štorkljevim gnezdom. Pravi užitek je bilo opazovati štorklje, kako letijo čisto blizu nas, kako se oglašajo in kako v kljunu nosijo veje v gnezdo.

Tako smo zaključili posebno doživetje. Velika pohvala gre vsem staršem in otrokom, ki so junaško prestali pohod po močvirju in pragozdu. Zahvaljujemo se tudi gozdarju Matjažu, ki nas je strokovno vodil.

Ob 13. uri smo se poslovili in počasi začeli vračati domov.

Zapisala: Andrea Eter