6.2.2019 – C7 – teden slovenske kulture

Prav je, da že otroke seznanimo s kulturo naše države, seveda na njim primeren način.

Za uvod sem pogovor napeljala na naše športnike in navijanje – večina otrok se  je razgovorila.

Pa sem temo peljala naprej, da smo prišli do zastave, s katero ponosno plapolamo (mahamo) in tako spodbujamo naše Slovence.

Kdo pa so / smo Slovenci? Otroci pravijo, da smo to mi –  vsi ljudje. In smo s pogovorom določili, da smo to ljudje , ki smo se rodili v Sloveniji.

Kaj pa je Slovenija? Otroci niso kaj dosti vedeli in sem povedala, da je to naša države, kjer živimo in v večini govorimo slovenski jezik.

Kaj pa je slovenski jezik? To je, ko ljudje govorimo.

Pa sem začela govoriti v angleščini… uh, to je bilo smeha. Potem pa so otroci rekli, da govorim čudno, smešno… pa sem še kar nadaljevala in so ugotovili, da me ne razumejo. Pojasnila sem, da je slovenski jezik ta, ki ga mi vsi dobro razumemo in ga znamo vsi Slovenci. Smo pa ugotovili, da drugi ljudje govorijo druge jezike in te se mi lahko naučimo.

Otroci so v igralnici našli sliko dr. Franceta Prešerna.

Prinesli so jo in spraševali, kdo je to. Pa sem njih vprašala ravno to; kdo je, kakšen je?

Ne poznam, ne vem… malo je smešen, ima take kodrčke. En star stric je. To je sigurno kralj. To je mogoče športni trener.

Povedala sem, da ga res ne poznajo, je pa ta gospod zelo pomemben za Slovenijo, ker je napisal besedilo za našo himno.

Kaj pa je himna?

Poslušali smo posnetek.

Ja, to sem že slišal, ko so športniki.

Povedala sem, da je to glasba, ki se posluša vedno, ko je nekaj pomembnega za Slovenijo.

In potem sem pokazala še knjigo Povodni mož, katero je ravno tako napisal ta gospod – to je

1. France Prešeren. Ob slikah sem pripovedovala zgodbo in na koncu je bilo ogromno vprašanj – zakaj; prav tako so otroci povedali, da ta pravljica ni prijazna.

V tednu kulture smo vsekakor tudi ustvarjali na to temo: s čopiči in barvo smo si naslikali  zastave, z risarskim ogljem smo risali  Franceta Prešerna in nato še Urško ter Povodnega moža, razgibavali pa smo se ob instrumentalni glasbi.

Ta teden je bil res kulturno obarvan in verjamem, da so otroci spoznali precej novega.

Zapisala: Branka Bibič, vzg.